تبلیغات
خبرهای علم و فناوری اطلاعات - استفاده از ابزارهای بُرداری در فتوشاپ
 
خبرهای علم و فناوری اطلاعات
خبرهای علمی، فناوری اطلاعات، دنیای دیجیتال، کامپیوتر، تلفن همراه، آپدیت روزانه نود 32، اینترنت و نرم افزار در ماه آسمونی
درباره وبلاگ


خبرهای علمی، فناوری اطلاعات، دنیای دیجیتال، کامپیوتر، تلفن همراه،آپدیت روزانه نود 32، اینترنت و نرم افزار در ماه آسمونی

مدیر وبلاگ : امیری
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خود را اعلام نمائید
دانلود جدیدترین فیلمها و سریالهای نمایش خانگی درپیام رسان ایتا
دیجیتال فیلم در پیام رسان ایتا
دانلود جدیدترین فیلمها و سریالهای نمایش خانگی درپیام رسان تلگرام
دیجیتال فیلم در پیام رسان تلگرام
آرشیو فیلمهای فارسی دهه سی تا شصت در پیام رسان ایتا
فیلم فارسی در پیام رسان ایتا
آرشیو فیلمهای فارسی دهه سی تا شصت در پیام رسان تلگرام
فیلم فارسی در پیام رسان تلگرام


بردارها در فتوشاپ
استفاده از ابزارهای بُرداری در فتوشاپ
از ابتدای پیدایش گرافیك رایانه‌ای و تولید نرم‌افزارهای آن ، جدال بین دو گروه معروف نرم‌افزارهای برداری و پیكسلی وجود داشته و همچنان این نبرد ادامه دارد. اما در اصل نمی‌توان هیچ یك از این نرم‌افزارها را بر دیگری ترجیح داد و دیگری را از دور خارج كرد؛ زیرا با توجه به شرایط باید از هر دو گروه این تصاویر استفاده كرد.

در این بین، نرم‌افزارهای مختلفی معرفی شده است كه با توجه به عملكردشان در گروه پیكسلی یا برداری قرار می‌گیرد؛ اما معمولا بیشتر نرم‌افزارهای معروف با وجود قرارگرفتن در گروهی خاص، امكاناتی از تصاویر گروه دیگر را نیز پشتیبانی كرده و ابزارهایی برای كار با آنها را ارائه می‌كند. فتوشاپ نیز از این امر مستثنا نبوده و با وجود قرارگرفتن در گروه نرم‌افزارهای پایه پیكسلی، امكان طراحی و ویرایش اشكال برداری را نیز فراهم می‌آورد.

از مجموعه ابزارهای برداری در فتوشاپ ـ كه در گروه Pen قرار می‌گیرد ـ می‌توان برای طراحی اشكال ‌برداری، ایجاد انتخاب‌های دقیق، ایجاد مسیرهای متنوع و ماسك‌های برداری برای كنترل چگونگی نمایش تصاویر استفاده كرد.

قبل از شروع به كار با اشكال و مسیرهای برداری، بهتر است اندكی درباره تفاوت‌های دو گروه از تصاویر با هم صحبت كنیم. تصاویر bitmap كه معمولا رستر نیز نامیده می‌شوند، با كنار هم چیدن نقاطی به نام پیكسل به وجود می‌آید كه هر پیكسل با مكان و رنگ متفاوتی معرفی می‌شود. برای ویرایش هر تصویر پیكسلی باید مجموعه‌ای از پیكسل‌های كنار هم را ویرایش كرد؛ زیرا در این نوع تصاویر هر پیكسل وابستگی رنگی به پیكسل كناری خود دارد و یك طیف رنگی را تشكیل می‌دهد.

یك تصویر پیكسلی حاوی تعداد مشخصی پیكسل بوده و به همین دلیل به تغییر سایز بسیار حساس بوده و ممكن است با تغییر سایز، كم‌كیفیت به نظر برسد و لبه‌های تصویر به صورت دندانه‌دار دیده شود. تصاویر وكتور از خطوط و منحنی‌هایی كه به كمك روابط ریاضی ترسیم می‌شوند به وجود می‌آید. این نوع تصاویر با هر بار جابه‌جایی، تغییر اندازه یا تغییر رنگ دوباره از نو بازسازی و ترسیم می‌شود و به همین علت بهترین گزینه برای استفاده در اندازه‌های متفاوت است.

در فتوشاپ حاشیه اطراف اشكال برداری« مسیر» نامیده می‌شود. یك مسیر، یك منحنی یا یك خط است كه به تكه‌ای مسیر و نقاط عطف تجزیه می‌شود. نقاط عطف مربعات كوچكی است كه در مسیر ایجاد شكل برداری در فواصل مشخصی ایجاد می‌شود و بین هر دو نقطه‌عطف یك تكه از مسیر دیده می‌شود.

مسیرها را می‌توان به كمك ابزار Pen، Freeform Pen یا Shape ترسیم كرد. ابزار Pen مسیرها را با دقت فراوانی ترسیم می‌كند و امكان كنترل كامل آن وجود دارد. ابزار Shape مسیرهای مستطیل، بیضی و... شكل و ابزار Freeform Pen مسیرها را مثل حركت یك مداد روی كاغذ ترسیم می‌كند.

هر ابزار جعبه ابزار فتوشاپ، كلید میانبر مخصوصی برای خود دارد كه با فشار آن دكمه، ابزار انتخاب می‌شود و در صورتی كه همراه آن دكمه، دكمه Shift از صفحه كلید را نیز فشار دهیم، می‌توانیم بین ابزارهای زیرمجموعه آن ابزار سوئیچ كنیم. مثلا با فشار دكمه P از صفحه‌كلید ابزار Pen فراخوانی شده و با فشار Shift+P این ابزار به ابزار Freeform Pen تبدیل می‌شود.

همان گونه كه قبلا گفته شد از مسیرها می‌توان به عنوان یك ابزار انتخاب استفاده كرد. اشیای پیچیده‌ای را كه با سایر ابزارهای انتخاب بسختی قابل انتخاب است می‌توان براحتی با كمك ترسیم مسیر انتخاب كرد. مزیت استفاده از مسیر برای انتخاب امكان ویرایش كامل آن و جابه‌جایی و تغییر مسیر ترسیم شده است.

مسیرها می‌تواند بسته یا باز ترسیم شود. یك مسیر باز مثل یك خط یك نقطه شروع و یك نقطه انتها دارد و یك مسیر باز مثل یك دایره حالت گردشی داشته و پیوسته است. نوع مسیری را كه ما ترسیم می‌كنیم، عملكرد آن را هنگام انتخاب و ویرایش مشخص می‌كند.

به كمك نوار تنظیمات ابزارهای ترسیم مسیر می‌توانیم تنظیمات كاملی بر چگونگی عملكرد آنها انجام دهیم. در نسخه جدید فتوشاپ (6 CS)تغییرات جالبی در چگونگی عملكرد اشكال برداری ایجاد شده و این اشكال كاملا ماهیت برداری به خود گرفته است و می‌توان برای آنها رنگ درون (Fill) و رنگ كناره (Stroke) تعریف كرد.

با انتخاب هر یك از ابزارهای ترسیم مسیر در نوار تنظیمات آن می‌توان موارد زیر را مشاهده كرد:

به كمك اولین قسمت نوار تنظیمات می‌توان نوع عملكرد ابزارهای ترسیم مسیر را مشخص كرد كه در حالت ترسیم مسیر (Path)، ترسیم شكل برداری (Vector) و... قابل انتخاب است. از قسمت بعدی Make می‌توان برای تبدیل حالت‌های مختلف مسیر (انتخاب، ماسك و شكل) به هم استفاده كرد. در ادامه می‌توان مسیرهای مختلف را با حالت‌های مورد نظر با هم تركیب یا از هم كم كرد. هنگام ترسیم مسیر، استفاده از نقاط‌عطف كمتر باعث ترسیم مسیر نرم‌تری خواهد شد كه هنگام استفاده باید به نكته دقت كرد.

از ابزار Pen برای ترسیم مسیرهای صاف، منحنی، بسته یا باز می‌توان استفاده كرد. در صورتی كه با ابزارهای شبیه این ابزار كار نكرده باشید، ابتدا ممكن است كار با آن كمی گیج‌كننده به نظر آید اما پس از كمی تمرین و فهمیدن مفهوم قسمت‌های مسیر و این‌كه چگونه مسیر به كمك ابزار Penرسم می‌شود، ترسیم مسیر بسیار ساده خواهد بود. در ترسیم یك خط صاف كافی است با انتخاب ابزار، در محیط كاری فتوشاپ یك‌كلیك كرده سپس با حركت ماوس و كلیك در نقطه دیگر خط را ترسیم كنید با تكرار این كار می‌توان مسیرهای پیچیده‌تری را به صورت دلخواه ایجاد كرد.

در انتهای یك مسیر باز برای تمام‌كردن ترسیم مسیر كافی است دوباره روی ابزار Pen در جعبه ابزار فتوشاپ كلیك كنیم تا كار طراحی مسیر به اتمام برسد. برای ایجاد یك مسیر منحنی، بعد از كلیك دوم و ایجاد نقطه‌عطف مسیر باید بدون رها‌كردن ماوس عمل درگ را انجام دهیم تا خطوط جهت نمای مسیر در آن نقطه ظاهر شود سپس به كمك آنها انحنای دلخواه را در جهت مورد نظر روی مسیر خود اعمال كنیم. هر خط جهت‌نما دارای دو انتها و یك مربع كوچك در هر انتهاست كه با كلیك روی آن مربع‌ها و درگ ماوس می‌توانیم منحنی خود را ویرایش كنیم.

هر نقطه‌عطف به دو حالت منحنی و گوشه شكسته می‌تواند تعریف شود. هنگامی كه یك نقطه‌عطف به صورت گوشه منحنی باشد با تغییر و جابه‌جایی یك سر خط جهت‌نما خط جهت‌نمای دیگر نیز جابه‌جا می‌شود. اما اگر یك نقطه‌عطف به صورت گوشه شكسته تعریف شده باشد، هر یك از خطوط جهت‌نما به صورت مستقل قابل تغییر است. برای تبدیل مسیر منحنی به مسیر مستقیم كافی است هنگام كلیك ماوس دكمه Shift را از صفحه كلید فشار دهیم. برای ترسیم مسیر بسته باید پس از اتمام ترسیم مسیر ماوس را روی نقطه شروع آورده و با كلیك ماوس رد آن نقطه مسیر بسته را كامل كنیم. هنگامی كه ماوس روی نقطه شروع قرار گیرد، كنار كرسر ماوس یك دایره كوچك ظاهر می‌شود.

پس از ترسیم، هر مسیر و نقاط‌عطف آنها قابل ویرایش و جابه‌جایی بوده و می‌توان آنها را به صورت دلخواه تغییر داد. برای ویرایش هر تكه از مسیر باید نقطه‌عطف متناظر با آن انتخاب و ویرایش شود. برای ویرایش یك مسیر باید از ابزار Direct Select برای انتخاب نقاط عطف یا بخش‌های مسیر استفاده كرد. هنگام ترسیم یك مسیر اگر به پانل مسیرها (Path) دقت كنیم خواهیم دید كه یك مسیر موقت با نام Work Path ایجاد می‌شود كه پس از اتمام ترسیم مسیر در صورت فراخوانی مجدد ابزار ترسیم مسیر حذف شده و شكل مسیر جدید در آن ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از حذف این مسیر و ذخیره آن بعد از ترسیم مسیر، می‌توانیم با دوبار كلیك روی Work Path در پانل مسیرها و تعریف یك نام آن را ذخیره كرد.

نوید حاتمی

برداشت از ضمیمه کلیک جام جم

نوع مطلب : ترفندهای فتو شاپ، 
برچسب ها : استفاده از ابزارهای بُرداری در فتوشاپ، ترفندهای فتو شاپ،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 03:26 ق.ظ
Greetings from Colorado! I'm bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
I love the information you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm surprised at how quick your blog loaded on my cell phone ..

I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways,
awesome blog!
سه شنبه 28 شهریور 1396 01:04 ق.ظ
I was able to find good information from your articles.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:01 ق.ظ
My developer is trying to convince me to move to .net
from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.

But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on various websites for about a
year and am worried about switching to another platform.
I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer
all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:34 ق.ظ
If some one desires expert view on the topic of blogging afterward i suggest him/her to pay
a quick visit this webpage, Keep up the nice work.
پنجشنبه 11 آبان 1391 02:03 ق.ظ
سلام بهنام هستم مدیر وبلاگ "چشات آرامشی داره که تو چشمای هیشکی نیست"
من قبلا با رفیقم یه وبلاگی رو راه انداخته بودیم،حالا بگذریم که چی شد، من تصمیم گرفتم یه وب شخصی واسه خودم افتتاح کنم .
با عرض پوزش از شما، غرض از مزاحمتم اینه که؛ لطفا به وبلاگ من سر بزنید اگر خوشتون اومد لینکم کنید.
من میخوام بازدیدم یه کم زیاد بشه به کمک شما نیاز دارم لطفا این لطف رو از من دریغ نکنین و از من به عنوان یه همکار حمایت کنین.
از شما انتظارم بیشتره آقای امیری چون من خودم دانشجوی سال دوم فناوری اطلاعات تو دانشگاه پیام نور تبریز هستم
ممنون از نگاهتون که منو شرمنده میکنه!!!
اگه منو لینک کردین بی زحمت بهم خبر بدین تا من هم شما رو لینک کنم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر